دانلود نمایشگر
دانلود نسخه اندروید دانلود نسخه ios دانلود نسخه ویندوز

آرشیو اخبار

چرا به یک راهبرد جهانی اینترنت اشیا نیاز دارید؟ چهار شنبه 29 شهريور 1396

ترکیب کردن راه‌حل‌های اینترنت اشیا (IoT) با یکدیگر شرایط سنگینی دارد، سرمایه‌گذاری هنگفتی می‌طلبد و مخاطرات امنیتی زیادی به همراه دارد؛ با این حال، مدیرعامل‌ها مجبور هستند این رؤیا را محقق سازند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که تنها شمار معدودی از آن‌ها تصویر واضحی از مزایای اینترنت اشیا برای سازمان خود دارند. پس راه‌حل این مدیران برای تدوین یک راهبرد اینترنت اشیای بهتر چیست؟

موفقیت در دگردیسی دیجیتال چهار شنبه 29 شهريور 1396

امروزه، دگردیسی دیجیتال به دغدغه اکثر مدیران IT تبدیل شده است. دگردیسی دیجیتال صرفاً به معنای سرمایه‌گذاری روی جدیدترین فناوری‌ها نیست. موفقیت دگردیسی دیجیتال منوط به آن است که رهبری سازمان، فرهنگی را در سازمان تثبیت نماید که از عملکرد کل کسب‌وکار تحت یک راهبرد دیجیتال واحد پشتیبانی می‌کند.

آینده طراحی دستگاه های هوشمند دو شنبه 27 شهريور 1396

همان طور که امروزه گوشی‌های همراه تغییر کرده‌اند و تبدیل به چیزی بیش از ابزاری برای برقراری تماس تلفنی شده‌اند، به زودی محصولات موجود در خانه‌های ما نیز تبدیل به دستگاه‌هایی با کارکردهای متنوع خواهند شد و قابلیت‌های متعددی خواهند داشت.

پیاده سازی معماری مختص کلاد در سازمان ها چهار شنبه 22 شهريور 1396

معماری‌های مختص کلاد سه خصیصه دارند که آن‌ها را برای محیط نوین سیستم‌های توزیع‌یافته مناسب می‌سازد. به همین دلیل، هر روز سازمان‌های بیشتری از معماری‌های مختص کلاد برای نوین‌سازی زیرساخت‌های خود استفاده می‌کنند. اما فقط سازمان‌هایی موفق می‌شوند رایانش مختص کلاد را به کار ببرند که آن را به عنوان یک تغییر راهبردی در نظر می‌گیرند.

تغییر شیوه حملات سایبری و رویکرد سازمان ها دو شنبه 20 شهريور 1396

روش‌های آلوده‌سازی بدافزارها همیشه در حال تکامل هستند و علت آن، پیشرفت روش‌های کنترل امنیتی است که مهاجمان را وادار به تغییر می‌سازد. اما شیوه‌های امنیتی مرسوم نظیر آنتی‌ویروس‌ها دیگر برای دفاع کافی نیستند؛ پس امروز، در پاسخ به آن دسته از حملاتی که نشانه‌ای از خود به جای نمی‌گذارند، نظیر حملات ترکیبی، باید چه رویکردی را در پیش گرفت؟

گرایش هر چه بیشتر به قالب کدنویسی WebAssembly يك شنبه 19 شهريور 1396

کنسرسیوم جهانی وب در تلاش است تا قابلیت پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی بیشتری را به WebAssembly اضافه نماید و همچنین، عملکرد آن را بهبود ببخشد. WebAssembly یک قالب کدنویسی قابل‌حمل است که می‌توان آن را در کنار جاوااسکریپت و برای عملیات‌های رایانشی سنگین در مرورگرهای وب به کار برد.

مهم ترین تهدیدات سایبری سال 2017 پنج شنبه 16 شهريور 1396

گزارش جدید شرکت Accenture تهدیدات مهمی را که در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ شکل گرفته‌اند، بررسی کرده است. پنج مورد از مهم‌ترین این تهدیدات عبارتند از ترفندهای فریب معکوس، حملات پیشرفته فیشینگ، استفاده راهبردی از عملیات‌های اطلاعاتی، به‌کارگیری ارزهای مبتنی بر رمزنگاری و خدمات اجاره حملات DDoS.

ایجاد یک محیط کار دیجیتال سه شنبه 14 شهريور 1396

امروزه بسیاری از وظایف کسب‌وکارها در محیط‌های دیجیتال انجام می‌شوند. از این رو، تجربه کاربران از محیط کار دیجیتال به عنوان یک موضوع مستقل، اهمیت زیادی در سازمان‌ها پیدا کرده است. به بیان ساده‌تر، فراهم آوردن مجموعه ابزارهای دیجیتال دقیقی که کار با آن‌ها ساده باشد، اهمیت زیادی در محیط‌های کاری پیچیده و متغیر امروزی دارد.

پلت فرم جدید سیسکو برای عملیات های LoT دو شنبه 13 شهريور 1396

پلت‌فرم جدید شرکت سیسکو به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا پروژه‌های خود در حوزه IoT را با سرعت بیشتری اجرایی و روانه بازار کنند. این محصول، پلت‌فرمی برای استخراج حجم عظیم داده‌های دستگاه‌هایی است که هنوز به IoT متصل نیستند.

میکروسرویس های برگرفته از رویداد در LoT دو شنبه 13 شهريور 1396

ناهمزمانی واژه‌ای ترسناک است و به این مفهوم اشاره دارد که رویدادها به هنگام وقوع مدیریت شوند تا نتوانند از ما پیشی بگیرند. ناهمزمانی برگرفته از رویداد اساس رایانش بدون سرور است و استفاده از آن به عنوان چارچوبی برای برنامه‌نویسی اینترنت اشیا مناسب است. هنگامی که سناریوهای رویداد را در بافتار اینترنت اشیا در نظر می‌گیرید، محرک‌های اصلی شامل جریان بی‌پایانی از ورودی‌های حسگر است که بسته به زمان‌بندی، توالی، فرکانس و ارزششان می‌توانند سبب تغییر رفتار زمان اجرای سیستم در جهات گوناگون شوند.

سیستم کنترل ترافیک هوایی پهپادها شنبه 11 شهريور 1396

در یک آزمایش کوچک، سیستم کنترل مسیر پهپادها توانست به طور بلادرنگ مسیر پهپادها را تغییر دهد تا از برخورد آن‌ها با یکدیگر جلوگیری شود. حالا این سیستم باید در مقیاس بزرگ‌تری مورد آزمایش قرار بگیرد.

افزایش بهره وری کسب و کارها به کمک فناوری هوش مصنوعی چهار شنبه 8 شهريور 1396

تحقیقات نشان می‌دهند روبات‌های نرم‌افزاری به زودی ۸۰ درصد وظایف کاری تکراری را که در حال حاضر توسط انسان‌ها انجام می‌شود، به صورت خودکار انجام خواهند داد؛ بدین طریق ذهن انسان‌ها آزاد می‌شود و بهره‌وری افزایش می‌یابد.

سه پیش بینی در مورد آینده محافظه ها چهار شنبه 8 شهريور 1396

محفظه‌ها هنوز ابزارهای جدیدی به حساب می‌آیند. اما توانسته‌اند راه خود را به تمام صنایع باز کنند. اکنون سؤال بر سر پذیرفته شدن یا نشدن محفظه‌ها نیست؛ بلکه سؤال این است که چقدر طول می‌کشد تا کاربرد محفظه‌ها سراسری شود. یکی از پیش‌بینی‌های مطرح این است که از محفظه‌ها به عنوان بخشی از یک حرکت و تغییر جهت کلی‌تر به سمت معماری‌های مختص کلاد استفاده خواهد شد.

ساخت ابررایانه حسی با الگوبرداری از مغز انسان سه شنبه 7 شهريور 1396

IBM و AFRL با همکاری یکدیگر در حال ساخت ابررایانه جدیدی هستند که توان پیشرفته تشخیص الگو و پردازش حسی آن معادل ۶۴ میلیون نورون و ۱۶ میلیارد سیناپس خواهد بود؛ در حالی که انرژی مصرفی پردازشگر این سیستم معادل یک لامپ کم‌نور است و در فضایی به ارتفاع هفت اینچ جای می‌گیرد.

کنترل روبات با گوشی اندروید دو شنبه 6 شهريور 1396

بلودات یک کتابخانه نرم‌افزاری برای Raspberry Pi است که می‌تواند گوشی اندروید را تبدیل به کنترل از راه دور دستگاه‌هایی کند که مجهز به Pi هستند.

فناوری های برتر امنیت اطلاعات در سال 2017 يك شنبه 5 شهريور 1396

در سال ۲۰۱۷ نیز بخش IT سازمان‌ها با تهدیدات زیادی روبرو است. از این رو، رهبران بخش امنیت و مخاطرات باید جدیدترین فناوری‌های امنیت اطلاعات را ارزیابی کرده و آن‌ها را به کار بگیرند تا بتوانند از سازمانشان در برابر حملات پیشرفته حفاظت کنند. آن‌ها باید دگردیسی دیجیتال را در کسب‌وکارشان به خوبی پیاده‌سازی کنند و به روش‌های جدید رایانش مانند کلاد، موبایل و DevOps روی آورند.

توسعه کارامد نرم افزار با DevOps و مدیریت داده ها شنبه 4 شهريور 1396

تمام شرکت‌های موفق، داده جمع‌آوری می‌کنند. همین جمع‌آوری داده‌ها، زمانی که به اطلاعاتی تبدیل شود که بتوان از آن در تصمیم‌گیری استفاده نمود، ارزش واقعی برای کسب‌وکار به وجود می‌آورد. ارزش این داده‌ها به نرم‌افزاری بستگی دارد که برای پردازش آن‌ها استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، همان چیزی است که حقیقتاً می‌تواند داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کسب‌وکار را ارزشمند سازد. همچنان که دگردیسی دیجیتال سازمان‌ها در تمام قسمت‌ها ادامه پیدا می‌کند، نرم‌افزارها نیز حتی بیش از پیش اهمیت می‌یابند.

توسعه کارامد نرم افزار با DevOps و مدیریت داده ها شنبه 4 شهريور 1396

تمام شرکت‌های موفق، داده جمع‌آوری می‌کنند. همین جمع‌آوری داده‌ها، زمانی که به اطلاعاتی تبدیل شود که بتوان از آن در تصمیم‌گیری استفاده نمود، ارزش واقعی برای کسب‌وکار به وجود می‌آورد. ارزش این داده‌ها به نرم‌افزاری بستگی دارد که برای پردازش آن‌ها استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، همان چیزی است که حقیقتاً می‌تواند داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کسب‌وکار را ارزشمند سازد. همچنان که دگردیسی دیجیتال سازمان‌ها در تمام قسمت‌ها ادامه پیدا می‌کند، نرم‌افزارها نیز حتی بیش از پیش اهمیت می‌یابند.

مهم ترین تحولات در توسعه برنامه های کاربردی يك شنبه 29 مرداد 1396

روشن است که برنامه‌های کاربردی موبایل به سرعت در حال تبدیل شدن به مهم‌ترین عامل تسریع دگردیسی دیجیتال در کسب‌وکارها هستند. چندی پیش، شرکت OutSystems چهارمین بررسی سالانه خود را تحت عنوان وضعیت توسعه برنامه‌های کاربردی: گزارش تحقیق سال ۲۰۱۷ منتشر کرد که نتایج آن آشکارا نشان می‌دهند الزامات جابجایی‌پذیری در سازمان‌ها به شدت در حال افزایش است.

سهم شرکت های مخابراتی از بازار اینترنت اشیا يك شنبه 29 مرداد 1396

طبق نتایج تحقیق جدید کمیسیون اروپا، ارزش بازار اینترنت اشیا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰ از یک تریلیون یورو فراتر خواهد رفت. اما شرکت‌های مخابراتی در سراسر جهان چگونه می‌توانند مطمئن شوند سهم مناسبی از بازار IoT به دست می‌آورند و صرفاً به تأمین‌کننده پهنای باند تبدیل نمی‌شوند؟ پاتریک اشتاینر، کارشناس معماری راه‌حل‌ها در شرکت Red Hat، معتقد است شرکت‌های مخابراتی برای سهیم شدن در بازار IoT باید از طریق رایانش در لبه شبکه‌های موبایل (MEC) از سناریوهای IoT پشتیبانی کنند. در ادامه، مصاحبه با اشتاینر را خواهید خواند که نظرات خود را در مورد تأثیر MEC بر روی بازار IoT و آینده اکوسیستم مخابراتی بیان کرده است.

10 اصل برای تدوین یک راهبرد LoT موفق پنج شنبه 26 مرداد 1396

اینترنت اشیا (IoT) فرصتی را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا قوانین صنعت خود را بازنویسی نمایند. مزایای بالقوه این راهبرد بسیار زیادند؛ بر اساس تحقیقات شرکت گارتنر، تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۰ میلیارد دستگاه IoT وجود خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود درآمد ارائه‌دهندگان محصولات و سرویس‌های مرتبط با IoT به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار برسد. IoT با گرد هم آوردن قابلیت حسگرها، ارتباطات، فضای ذخیره‌سازی کلاد، توان پردازش، تجزیه‌وتحلیل و یادگیری ماشین، می‌تواند بسیاری از صنایع را دگرگون کند؛ از بخش بهداشت و تولید گرفته تا خدمات رفاهی شهری، حمل‌ونقل، بخش دولتی و غیره. البته IoT هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. با این حال به گفته جان راسمن، نویسنده کتاب «راهبرد آمازون در IoT»، ایجاد و اجرای یک راهبرد IoT برای سازمان، به هیچ وجه اقدام کم‌اهمیتی نیست.

ارائه خدمات تخصصی بر روی کلاد سه شنبه 24 مرداد 1396

تا مدت‌ها پس از آن که خدمات کلاد برای اولین بار معرفی شدند، ارائه‌دهندگان خدمات کلاد به طور طبیعی بر خدمات ساده و کم‌زحمت تمرکز داشتند و تلاش آنان به ارائه برنامه‌های کاربردی اصلی اما عمومی، همچون ایمیل، ذخیره‌سازی داده‌ها و ابزارهای افزایش بهره‌وری در دفاتر کاری معطوف می‌شد. این خدمات، اولین خدماتی بودند که بر روی کلاد ارائه می‌شدند. ارائه‌دهندگان خدمات کلاد تمایل داشتند که روی این حوزه‌ها تمرکز کنند و با یکدیگر بر روی میزان آماده کار بودن، سطح خدمات، قیمت، موقعیت و برخی ویژگی‌ها و معیارهای دیگر به رقابت بپردازند. گرچه این خدمات هنوز هم اهمیت دارند، اما امروزه جزو حداقل سطح خدمات محسوب می‌شوند و تقریباً تمام ارائه‌دهندگان خدمات کلاد، با وجود این که تفاوت‌های کلیدی میان آن‌ها وجود دارد، به نوعی این خدمات را ارائه می‌دهند.

تأثیر داده های بزرگ در هوشمندتر ساختن شهرها سه شنبه 24 مرداد 1396

آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به شهر روزبه‌روز در حال افزایش است که در ترکیب با پدیده‌هایی چون به پایان رسیدن سوخت‌های فسیلی، کمبود منابع آب، تغییرات آب‌وهوایی، تأثیر مهمی بر کیفیت زندگی ساکنان شهرها می‌گذارد. در چنین شرایطی، شاید داده‌های بزرگ همان راه‌حل هوشمندسازی شهرها برای پیشگیری از یک کابوس شهری و رسیدن به آینده‌ای بهتر باشد.

آشنایی با چالش های جدید رمزگذاری داده ها يك شنبه 22 مرداد 1396

رمزگذاری داده‌ها ابزاری است که می‌تواند مانع هکرها در سرقت اطلاعات حساب‌های کاربری، داده‌های مشتریان و اسرار تجاری شود. علاوه بر این‌ها، به منظور پیروی از مقررات سخت‌گیرانه در به‌کارگیری روزافزون فناوری‌های جدید مانند جابجایی‌پذیری، کلاد و مجازی‌سازی، نیاز به رمزگذاری بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

جدیدترین تحولات در فناوری های بیومتریک پنج شنبه 19 مرداد 1396

در گذشته، فناوری بیومتریک تنها در فیلم‌های سینمایی مربوط به سازمان‌های اطلاعاتی دیده می‌شد. اما اکنون در میانه سال ۲۰۱۷، این فناوری در دسترس عموم قرار دارد. از منظر فناوری، نوآوری‌ها در این حوزه بدون شک حیرت‌آور هستند و راه را برای رسیدن به آینده‌ای روشن هموار می‌سازند.

جدیدترین تحولات در فناورد های بیومتریک پنج شنبه 19 مرداد 1396

در گذشته، فناوری بیومتریک تنها در فیلم‌های سینمایی مربوط به سازمان‌های اطلاعاتی دیده می‌شد. اما اکنون در میانه سال ۲۰۱۷، این فناوری در دسترس عموم قرار دارد. از منظر فناوری، نوآوری‌ها در این حوزه بدون شک حیرت‌آور هستند و راه را برای رسیدن به آینده‌ای روشن هموار می‌سازند.

تأمین امنیت محفظه های نرم افزاری چهار شنبه 18 مرداد 1396

کری لانگ، مدیر برنامه در سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته اطلاعاتی (IARPA) در آمریکا، گفته است: «محفظه‌سازی می‌تواند راهی فوق‌العاده برای کنترل اشتراک‌گذاری اطلاعات باشد؛ اما تأمین امنیت این محفظه‌ها هنوز راهی طولانی تا رسیدن به بلوغ کامل در پیش دارد».

رفع مشکل یکپارچه سازی اینترنت اشیا يك شنبه 15 مرداد 1396

اینترنت اشیا روزبه‌روز بیشتر رواج می‌یابد و کسب‌وکارها نیز از آن برای افزایش بهره‌وری و کارایی استفاده می‌کنند. با این حال، به همان اندازه که اینترنت اشیا در این راستا اهمیت دارد، یکپارچه‌سازی اشیا و الگوهای یکپارچه‌سازی نیز اهمیت می‌یابند. از طرف دیگر، مسائل امنیتی و حریم خصوصی نیز برای این حوزه مطرح می‌شوند. اینجا است که رویکردهای مبتنی بر API، با ورود خود به بازی، عرصه را تغییر می‌دهند.

جایگاه سرویس های مدیریت شده در دنیای کلاد سه شنبه 10 مرداد 1396

زمانی بود که ارائه دهندگان سرویس‌های مدیریت‌شده (MSPها) وظیفه مدیریت زیرساخت‌ها و برنامه‌های کاربردی را بر عهده داشتند. اما رفته‌رفته با ظهور کلاد و SaaS، جایگاه آن‌ها به خطر افتاد. اکنون این سؤال مطرح است که آیا عمر MSPها به پایان رسیده است؟ یا اگر همچنان زنده خواهند ماند، نقش آن‌ها در دنیای نوین چه خواهد بود؟

چشم انداز ذخیره سازی داده ها روی DNA دو شنبه 9 مرداد 1396

در آینده ای نه چندان دور می توان از 4 ساختار شیمیایی اصلی در DNA که تشکیل دهنده حیات تمامی موجودات زنده بر روی زمین هستند، به عنوان جایگزینی برای سیستم های رایج ذخیره سازی رایانه ای استفاده نمود.

ماهنامه نشرافا