دانلود نمایشگر
دانلود نسخه اندروید دانلود نسخه ios دانلود نسخه ویندوز

آرشیو اخبار

آمار رخنه به داده ها دو شنبه 29 آبان 1396

تعداد داده هایی که در نیمه اول سال 2017 مورد نفوذ قرار گرفته اند

ایجاد شبکه برق هوشمند با استفاده از blockchain جمعه 26 آبان 1396

کارشناسان حوزه انرژی معتقدند فناوری blockchain می‌تواند پیچیدگی‌ها و مشکلات مدیریت داده‌ها در حوزه توزیع برق را رفع کند. در چنین سیستمی، همسایه‌ها می‌توانند به سادگی به تبادل انرژی با یکدیگر بپردازند و شبکه‌های محله‌ای توزیع برق ایجاد کنند.

پیش بینی های نادرست در مورد هوش مصنوعی جمعه 26 آبان 1396

در حال حاضر، نگرانی زیادی در مورد آینده فناوری‌های روباتیک و هوش مصنوعی وجود دارد؛ نگرانی از آن که قدرت این فناوری‌ها تا چه حد و با چه سرعتی افزایش خواهد یافت و چه تأثیری بر مشاغل ما خواهد گذاشت. بسیاری از افراد بر این باورند که در ده تا بیست سال آینده، روبات‌ها نیمی از شغل‌های کنونی را تصاحب خواهند کرد، اما چنین ادعایی صحت ندارد.

افزایش مقاومت سایبری سازمان دو شنبه 22 آبان 1396

تأمین افتا نیازمند برخورداری از رویکردی منسجم و مکرر اما انعطاف‌پذیر است تا بتوان به دستاوردهای پایدار و قابل‌سنجش دست پیدا کرد. با این حال، اغلب سازمان‌ها به دنبال راه‌حل‌های سریعی هستند که با استفاده از آن‌ها دیگر نیازی به کنترل، تعهد و تلاش وجود نداشته باشد. در نتیجه، وضعیت مقاومت سازمان‌ها در حوزه افتا به شدت رو به کاهش است.

بررسی ضرورت استفاده از رایانش در لبه در سازمان يك شنبه 21 آبان 1396

رایانش در لبه رویکرد نسبتاً جدیدی به رایانش است که فرایند پردازش را از سیستم مرکزی به نزدیک دستگاه‌های نهایی منتقل می‌کند؛ اما این شیوه جدید بر خلاف رایانش ابری، کاربرد تخصصی دارد و برای رفع نیازهای خاص مناسب است و استفاده از آن بدون تعریف دقیق صورت مسئله، جز اتلاف زمان و هزینه چیزی برای سازمان‌ها در پی نخواهد داشت.

شبکه مبتنی بر هدف چیست؟ يك شنبه 21 آبان 1396

تابستان سال جاری، شرکت سیسکو گام بزرگی برداشت و وارد دنیای شبکه مبتنی بر هدف شد که برخی آن را تحولی جدید در شبکه‌های سازمانی اعلام کرده‌اند. شرکت سیسکو در گزارش ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد که این نوع جدید شبکه می‌تواند هدف را تشخیص دهد، تهدیدات را رفع نماید و در طول زمان، چیزهای بیشتری یاد بگیرد. اما این شبکه چگونه چنین کارهایی را انجام می‌دهد و مهم‌تر از آن، اگر سازمانی به چنین شبکه‌ای نیاز داشته باشد، چگونه می‌تواند آن را پیاده‌سازی کند؟

حفظ شفافیت دریاچه داده های بزرگ دو شنبه 15 آبان 1396

دریاچه‌های داده‌ها بدون به‌کارگیری تمهیدات مناسب برای بایگانی و پاکسازی، به مکان‌هایی متراکم و مبهم تبدیل می‌شوند؛ اما سازماندهی نگهداری درست از آن‌ها باعث چابک‌تر شدن برنامه‌های کاربردی و سرویس‌هایی می‌شود که از این داده‌ها استفاده می‌کنند.

پایگاه داده های گراف يك شنبه 14 آبان 1396

پایگاه‌داده گراف، پایگاه‌داده‌ای است که از ساختارهای گراف برای کوئری‌های معنایی استفاده می‌کند و دارای گره‌ها، لبه‌ها و امکاناتی برای نمایش و ذخیره‌سازی داده‌ها است. پایگاه‌داده‌های گراف طوری طراحی شده‌اند که اجازه بازیابی سریع و ساده ساختارهای سلسله‌مراتبی پیچیده را فراهم می‌کنند.

10 مؤلفه ضروری در هر محیط تولید چهار شنبه 10 آبان 1396

اخیراً داستانی از یک برنامه‌نویس بر سر زبان‌ها افتاد که به خاطر تخریب اتفاقی یک پایگاه‌داده تولید در روز اول کارش، اخراج شده بود. این ماجرای غم‌انگیز که توسط همین کارمند اخراجی بداقبال در سایت Reddit منتشر شده بود، نکات مهمی را آشکار می‌کند؛ از جمله این که کارمندان تازه‌استخدام‌شده از دسترسی راهبری به محیط تولید برخوردار هستند، اسناد راهنما حاوی اطلاعات غیردقیق هستند و باعث بروز چنین اشتباهی شدند و بدتر از همه، هیچ نسخه پشتیبانی از پایگاه‌داده‌ها وجود نداشته و باعث تشدید پیامدهای این بحران شده است.

مزایای پلت فرم Redis در اندازه گیری بلادرنگ سه شنبه 9 آبان 1396

اندازه‌گیری، فرایند مستمری است که هدف آن، تنظیم میزان استفاده از یک منبع در گذر زمان است. از روش‌های اندازه‌گیری به شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ از شمارش مردم، اشیا یا رویدادها گرفته تا تنظیم میزان مصرف، کنترل دسترسی و تخصیص منابع. Redis، ابزارهای قدرتمندی را برای اندازه‌گیری فاکتورهای مختلف ارائه می‌دهد که اندازه‌گیری در مقیاس گسترده را تسهیل می‌سازند.

درس هایی که باید از آسیب پذیری KRACK آموخت دو شنبه 8 آبان 1396

آسیب‌پذیری KRACK که به مهاجمان اجازه می‌دهد رمزگذاری محافظ ترافیک اینترنت شما را بشکنند و آسیب‌پذیری‌های مشابه آن، استفاده از رمزگذاری را زیر سؤال برده‌اند. از سوی دیگر، تلاش بی‌وقفه دولت آمریکا برای پیاده‌سازی زورگویانه رمزگذاری عمداً معیوب می‌تواند به کسب‌وکارها، امنیت ملی و امنیت تمام شهروندان آسیب برساند؛ اما دولت‌ها باید درک کنند که همین رمزگذاری زیربنای ایمنی در زندگی دیجیتال امروز است.

کدباز بودن، عامل موفقیت یادگیری ماشین يك شنبه 7 آبان 1396

علت محبوبیت روزافزون یادگیری ماشین آن است که فناوری بنیادین آن به راحتی و بدون نیاز به مجموعه مهارت‌های خاصی، در دسترس سازمان‌ها قرار دارد. کدباز بودن این فناوری باعث می‌شود یادگیری آن آسان باشد و به راحتی با برنامه‌های کاربردی موجود یکپارچه شود و مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی باعث شده است تا موانع زیادی برای ورود به حوزه یادگیری ماشین وجود نداشته باشد و این فناوری به سرعت در اختیار مخاطبین قرار گیرد.

مقابله با تهدیدات خودی يك شنبه 7 آبان 1396

استفاده از ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رفتار کاربر به تنهایی نمی‌تواند با تهدیدات خودی در سازمان مقابله کند. مقابله با تهدیدات خودی تنها با یک ابزار امکان‌پذیر نیست و به همکاری فناوری‌ها، داده‌ها و افراد مختلفی نیاز است.

نیروی زمینی آمریکا از واقعیت افزوده تاکتیکی رونمایی کرد پنج شنبه 4 آبان 1396

نیروی زمینی آمریکا در تلاشی، فناوری واقعیت افزوده (AR) را با امکانات تاکتیکی واحدهای نظامی ترکیب کرده است. سیستم واقعیت افزوده تاکتیکی (TAR) به سربازان اجازه می‌دهد در زمان عملیات، همزمان اطلاعات مرتبط با موقعیت جغرافیایی، وضعیت دشمن و مسیرهای دسترسی را مشاهده کنند. طراحان این فناوری باور دارند که این سیستم در نجات جان افراد و موفقیت در مأموریت‌ها، به شدت مؤثر واقع خواهد شد.

توسعه های شبکه های وای فای در سازمان ها پنج شنبه 4 آبان 1396

افزایش تعداد دستگاه‌های همراه مورد استفاده برای دسترسی به زیرساخت‌های سازمانی باعث شده است تا شبکه‌های بی‌سیم سازمان‌ها تحت فشار فزاینده‌ای قرار گیرند. بر اساس گزارش گارتنر، امروزه بیش از نصف داده‌های دستگاه‌های همراه از طریق وای‌فای منتقل می‌شوند و انتظار می‌رود این حجم از داده که در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۲ میلیون ترابایت بوده است، در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۷۳ میلیون ترابایت برسد.

هزینه های پنهان روش های بازیابی پس از حوادث پنج شنبه 4 آبان 1396

چند دهه است که روش‌های بازیابی پس از وقوع حادثه (DR)، به عنوان بهترین مدل معماری برای تداوم کسب‌وکارها شناخته شده‌اند. اما مشکل این است که DR منتظر یک حادثه باقی می‌ماند و بعد برای بازیابی اطلاعات، به شما راه‌حل می‌دهد. از آنجایی که این ظرفیت تا زمان وقوع حادثه بی‌استفاده باقی می‌ماند، بسیاری از مشتریان آن را «DR تاریک» می‌نامند.

مخاطرات ناشی از فناوری های نوظهور سه شنبه 2 آبان 1396

فناوری‌های نوظهور به تدریج جای خود را در زندگی روزمره انسان‌ها پیدا می‌کنند و مخاطرات جدید و خاص خود را نیز ایجاد می‌نمایند. گزارش CERT به معرفی فناوری‌هایی می‌پردازد که می‌توانند مزایای زیادی برای مردم و کسب‌وکارها داشته باشند، اما در عین حال مخاطراتی را نیز به وجود می‌آورند.

هشت مانع عمده در مسیر دگردیسی دیجیتال سه شنبه 2 آبان 1396

مسیر پیاده‌سازی دگردیسی دیجیتال پر از چالش‌های متنوع است. مدیریت تغییرات، امنیت و سیستم‌های بازمانده از قبل از جمله مهم‌ترین موانع در این مسیر هستند؛ موانعی که غلبه بر آن‌ها، پیش‌شرط اجرای موفقیت‌آمیز دگردیسی دیجیتال به شمار می‌رود. اما ما در درک فناوری دیجیتال به عنوان یک صنعت، در ابتدای راه هستیم و مسیر شناخت تأثیرات عظیم ناشی از فناوری دیجیتال تازه آغاز شده است.

آینده سازمان ها و کاربران IT چگونه خواهد بود؟ يك شنبه 30 مهر 1396

سرعت پیدایش نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید آنچنان سریع است که بیشتر سازمان‌ها توانایی همگام شدن با آن را ندارند و پیش از آن که یک فناوری را به طور کامل پیاده‌سازی کنند، فناوری جدیدتری از راه می‌رسد. مدیران IT باید سرعت حرکت خود را طوری تنظیم نمایند تا تحت هر شرایطی در آینده، ثابت و پایدار حرکت کنند. پیش‌بینی‌های جدید گارتنر، به مدیران برای کسب بینش نسبت به این آینده نامعلوم کمک خواهند کرد.

آیا «رایانش در لبه» جایگزین «کلاد» خواهد شد؟ چهار شنبه 26 مهر 1396

مفهوم رایانش در لبه مفهوم جدیدی نیست. در واقع، قبل از رایانش کلاد، بخش اعظم نیازهای رایانشی افراد در هنگام استفاده از برنامه‌های کاربردی، با تکیه بر رایانه‌های شخصی رفع می‌شد. اما کلاد همه چیز را تغییر داد. حالا بازگشت به عقب، یعنی بازگشت به مدل رایانش در لبه که کاملاً توزیع‌شده است، کار درستی به نظر نمی‌رسد. بهترین راه، استفاده از مدل ترکیبی است که هم از کلاد و هم از رایانش در لبه بهره می‌برد.

چطور از داده های LoT برای هوشمندی کسب و کار استفاده کنیم؟ سه شنبه 25 مهر 1396

برای ایجاد ارزش از داده‌های اینترنت اشیا، شرکت‌ها باید به دنبال راهی باشند تا داده‌ها را از منابع مختلف بگیرند و در موقعیتی قرار دهند که بتوان آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرد. پلت‌فرم‌های تجزیه‌وتحلیل کلاد در اینجا اهمیت می‌یابند. بهره‌برداری از این فرصت، بستگی به این دارد که تا چه حد از تجزیه‌وتحلیل داده‌های IoT به طور مؤثر در تصمیم‌گیری استفاده شود.

هفت مرحله برای دستیابی به بینش از داده های خام دو شنبه 24 مهر 1396

راه حل های تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، بینش های ارزشمندی از جریان های عظیم داده ها بدست می آورند. در این تجزیه و تحلیل ها از فرایندی استفاده می شود که متناسب با هر کوري، اطلاعات را پالایش می کند و به فرمت استاندارد در می آورد.

10 تحول اصلی در فناوری های راهبردی پنج شنبه 20 مهر 1396

با نزدیک شدن به سال جدید میلادی،مؤسسه گارتنر طبق روال سالانه، پیش بینی خود را از تحولات برتر حوزه فناوری در سال جدید اعلام کرده است. رهبران IT باید این تحولات را در راهبردهای خود مد نظر قرار دهند، در غیر این صورت باید، خطر عقب افتادن از سازمان هایی که چنین می کنند را بپذیرند.

خودکارسازی تست نرم افزار با استفاده از سرویس های یکپارچه سازی مستمر پنج شنبه 20 مهر 1396

سباستین نویبرت، فیزیکدان ذرات بنیادی در دانشگاه هایدلبرگ آلمان، یک تیم پژوهشی را رهبری می‌کند که روی ذرات زیراتمی به نام پنتاکوارک تحقیق می‌کند. شش عضو این تیم همگی به کد نرم‌افزاری مورد استفاده برای انجام تجزیه‌وتحلیل‌های چندمرحله‌ای خود دسترسی دارند و برنامه‌نویسان نیز هر روز آن را با افزودن ویژگی‌های جدید، به‌روزرسانی می‌کنند و ایرادات آن را برطرف می‌نمایند.

انتخاب مدل مناسب برای مدیریت داده ها سه شنبه 18 مهر 1396

داده‌ها همیشه برای کسب‌وکارها مهم بوده‌اند. با این حال، امروزه آنقدر داده‌های زیادی تولید می‌شوند و راه‌های متنوعی برای کار با این داده‌ها وجود دارند که نقش «مدل داده‌ها» هر روز مهم‌تر می‌شود. تکثیر و گسترش فناوری‌های جدید پایگاه‌داده در سال‌های اخیر باعث شده است تا انتخاب رویکرد مناسب برای کاربردهای خاص داده‌ها، دشوارتر از پیش گردد. پس چگونه می‌توان رویکرد مناسبی برای مدیریت داده‌ها انتخاب نمود؟

بهره گیری از تمام توانایی های DNS دو شنبه 17 مهر 1396

DNS مهم‌ترین اصل در تدوین تمامی راهبردهای دفاع اینترنتی است. اما اکثر سازمان‌ها از تأثیر عملکرد DNS بر امنیت و تجربه کاربران اینترنت آگاه نیستند. این در حالی است که با تأمین خدمات DNS از تأمین‌کنندگان تخصصی، می‌توان بسیاری از مشکلات نظیر از کار افتادن وب‌سرورها، بار بیش‌ازحد در ترافیک وب، بروز مشکل در دسترسی به شبکه و حملات DDoS را برطرف نمود.

تأثیر blockchain در تغییر دنیای امروزی دو شنبه 17 مهر 1396

ابداع بیت‌کوین در ابتدا به عنوان یک اقدام اعتراضی صورت گرفت. این ارز مبتنی بر رمزنگاری که در بحبوحه رکود اقتصاد جهانی ظاهر شد، از طرف حامیان خود به عنوان درمانی برای نابرابری‌ها و فساد سیستم‌های مالی مرسوم معرفی می‌شد. آن‌ها معتقد بودند که این ارزِ موازی، با رشد و گسترش خود به رقابت با مؤسساتی خواهد پرداخت که این بحران اقتصادی را به وجود آورده بودند و در نهایت، باعث نابودی آن‌ها خواهد شد.

تغییرات بودجه سازمان ها در حوزه فناوری وIT در سال 2018 شنبه 15 مهر 1396

مؤسسه تحقیقاتی Tech Pro Research در ماه های جولای و آگوست سال 2017 با نظرسنجی از کارشناسان IT ، وضعیت بودجه سازمان های آن در حوزه IT و فناوری در سال 2018 را بررسی نموده است. هدف از این نظرسنجی آن بوده است که تغییرات بودجه نسبت به سال قبل تعیین شوند، همچنین مشخص شود که این بودجه ها در چه زمینه ای صرف می شوند و نظرات کارشناسان فناوری نیز در مورد ارزش بودجه IT در نگاه مدیران ارشد سازمان ها، به دست آید. برخی نکات مهم این گزارش در زیر آمده است:

تأمین امنیت شهرهای هوشمند و تهدیدات متوجه این مسیر شنبه 15 مهر 1396

شهرهای هوشمند با تهدیدات بی‌شماری روبرو هستند. امروزه، نزدیک به ۷۰ درصد از انرژی تولیدشده در سراسر جهان به درون شهرها سرازیر می‌شود و همین درصد از تولید ناخالص داخلی نیز توسط این مناطق شهری تولید می‌گردد؛ بنابراین، هر گونه حمله، نفوذ و تسلط به شهرهای هوشمند یا جاسوسی در آن‌ها می‌تواند عواقبی جدی به دنبال داشته باشد. به همین علت، باید از همین ابتدا به بحث تأمین امنیت توجه شود.

پهپادربایی، تهدید بزرگ بعدی در فضای سایبری شنبه 15 مهر 1396

گزارش شرکت اینتل حاکی از آن است که بسیاری از پهپادهای مصرفی از امنیت کافی برخوردار نیستند. این امر سبب می‌شود به کنترل گرفتن آن‌ها توسط هکرهای خارجی آسان گردد. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود به زودی شاهد فروش تول‌کیت‌های پهپادربایی در بازارهای سیاه اینترنتی باشیم.

ماهنامه نشرافا